ناگفته ها
 
تا زنده ایم،رزمنده ایم،منتظر حكم جهاد رهبریم

ما را زخاندان کرم آفریده‌اند*یک موج، از تلاطم یم آفریده‌اند*ما را فدائیان پسرهای فاطمه (س)*ما را مدافعان حرم آفریده‌اند


وبلاگ ناگفته ها نوشت :

خانواده، اولین نهادی كه پایه حجاب در آن شكل می‌گیرد، خانواده است. واضح است كه اگر پدر و مادر به فرزند خود مسأله حجاب را آموزش ندهند و خود از آن غافل باشند، بنای دیوار حجاب كه از ابتدا به درستی شكل نگرفته ممكن است هیچگاه مستحكم و استوار نشود! یكی از وظایف مهم پدر و مادر به تصریح دین مبین اسلام تعلیم و تربیت صحیح فرزندان و آموزش موضوع حجاب از اهم این وظایف است.

برای
خواندن ادامه متن و دانلود با کیفیت پوستر به ادامه مطلب تشریف بیاید...


                                           برای دانلود با کیفیت عالی (کلیک کنید )
وبلاگ ناگفته ها نوشت :

در قرآن كریم بیش از 10 آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد كه نشان از اهمیت این مقوله دارد و ما نیز در این فرصت سعی داریم انواع حجاب را از دیدگاه قرآن مورد بررسی قرار دهیم.

در لغت به معنای مانع و پرده و پوشش آمده است و اگر به معنای عام، هر نوع پوشش و مانع از وصول به گناه را حجاب بنامیم، حجاب می‌تواند اقسام متفاوتی داشته باشد، از جمله حجاب ذهنی، فكری و روحی، علاوه بر این، در قرآن از انواع دیگر حجاب كه در رفتار خارجی انسان تجلی می‌كند، نام برده شده است، مثل حجاب و پوشش در نگاه كه به مردان و زنان، در مواجهه با نامحرم توصیه شده است.

آثار و پیامدهای رعایت حجاب

در خصوص آثار فردی رعایت حجاب، می‌توان به احترام به شخصیت زن، به واسطه رعایت حجاب، مصونیت ارتباطات زن با مردان غریبه، حفظ اعتقادات مذهبی برای افراد، حفظ عفت زن و جلوگیری از فساد و ناهنجاری اشاره كرد، همچنین آثار اجتماعی رعایت حجاب عبارتند از: سلامت نسل جدید جامعه، پیشگیری از فساد اخلاقی، مبارزه با مظاهر بی‌دینی، حفظ كیان خانواده.

انواع حجاب قرآنی


1. حجاب چشم؛ خداوند در آیه 30 سوره مباركه نور می‌فرمایند؛ «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ؛ به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند كه این براى آنان پاكیزه‏تر است زیرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است.» و نیز در آیه 31 همین سوره آمده است كه «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ ...؛ و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند ...»

2. حجاب در گفتار؛ نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم است. و در آیه 32 سوره مباركه احزاب آمده است كه؛ «یَا نِسَاء النَّبِیِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛ اى همسران پیامبر شما مانند هیچ یك از زنان [دیگر] نیستید اگر سر پروا دارید پس به ناز سخن مگویید تا آنكه در دلش بیمارى است طمع ورزد و گفتارى شایسته گویید.»

3. حجاب رفتاری؛ نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم است. به زنان دستور داده شده است به گونه‌ای راه نروند كه با نشان دادن زینت‌های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند. (سوره نور، آیه 31)

بر اساس گزارش ایكنا از مجموع این مباحث، به روشنی استفاده میشود كه مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم، در خلال رفتارهای مختلف آنها، مثل نحوه پوشش، نگاه، حرف زدن و راه رفتن است، بنابراین، حجاب و پوشش زن، به منزله یك حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرمی است كه قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند.

و اما چند ریشه مرتبط با حجاب عبارتند از؛

خانواده؛ اولین نهادی كه پایه حجاب در آن شكل می‌گیرد، خانواده است. واضح است كه اگر پدر و مادر به فرزند خود مسأله حجاب را آموزش ندهند و خود از آن غافل باشند، بنای دیوار حجاب كه از ابتدا به درستی شكل نگرفته ممكن است هیچگاه مستحكم و استوار نشود! یكی از وظایف مهم پدر و مادر به تصریح دین مبین اسلام تعلیم و تربیت صحیح فرزندان و آموزش موضوع حجاب از اهم این وظایف است.

مدرسه؛ در مدرسه دختر و پسر با گروه همسالانی مواجه می‌شوند كه از خانواده‌های مختلف برخاسته‌اند و با تفكر معلمی همراه می‎شوند كه خود متعلق به یكی از همین خانواده‌ها است. بدیهی است هر چه سرمایه‎گذاری بیشتری در خانواده بر مسأله حجاب انجام شده باشد، در مدرسه ترویج احكام اسلامی از جمله حجاب آسان‌تر خواهد بود. آموزش صحیح در خانواده به فرزند در مواقع رویارویی با تضادهایی در گروه همسالان نسبت به آنچه در خانه آموخته نقش بسزایی در ثبات تقید به احكام اسلامی دارد. در اینجا یك سؤال مهم هم مطرح است و آن اینكه نقش معلم در جهت‎دهی صحیح به شكل‎گیری بنیان‎ عقیدتی دانش‎آموزان چقدر است؟ آیا معلمی كه درگیر مشغله فكری روزانه و معیشت زندگی خود است و به دلیل نگرانی‎ مادی مجبور است چند شیفت مختلف كار كند، فرصتی برای برنامه‎ریزی دلسوزانه در جهت تربیت صحیح دانش‎آموزان و تبیین درست و صد البته هنرمندانه موضوع حجاب دارد؟!


تبلیغ صحیح و تبیین درست؛ تبلیغ از ریشه بلغ و به معنای رساندن كامل پیام است. اگر فرد مبلغ خود به كمال، پیام را درك نكرده باشد قطعاً در رساندن آن به توده مردم موفق نخواهد بود. در كشور ما چند نفر وجود دارند كه می‌توان گفت آنان فقط در زمینه تبلیغ حجاب و پاسخگویی به ابهامات در این زمینه آموزش دیده و مشغول فعالیت هستند؟ در تبلیغ موضوع حجاب، استفاده از هنر، مهر و محبت در برخوردها، تسلط بر موضوع، عدم تعصب و بسیاری عوامل دیگر باید لحاظ شود تا اثرگذاری آن به كمال نزدیك شود و در مجالی دیگر باید مفصل به این مسأله پرداخت.

نقش صدا و سیما؛ صدا و سیمای ما كه وظیفه‌ای همچون دانشگاه را بر عهده دارد، یقیناً نقش مؤثری در ترویج فرهنگ حجاب اسلامی دارد.

اینترنت و ماهواره؛ بسیاری از خانواده‌های مذهبی از نقش ماهواره و شبكه‌های متعدد آن در كاهش تمسك به اسلام در رفتارهای اجتماعی و زندگی فرزندانشان ابراز نگرانی می‌كنند؛ درحالی كه از نقش اینترنت به كلی غافلند و لازم است ضمن آشنایی با دنیای مجازی زمینه استفاده درست و سالم از این شبكه گسترده را برای فرزندشان فراهم آورند. اینكه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های جذابی ندارد یا مثلاً به یك طیف خاص نمی‌پردازند، توجیه مناسبی برای ورود شبكه‌های مروج فساد به كانون خانواده نیست!

در اینجا نقش مسئولان صدا و سیما در جذب حداكثری مخاطب و برنامه‌ریزی مدبرانه و گسترده و استفاده از مدیران خوش فكر و مبتكر برای رقابت با شبكه‌های ماهواره‌ای بیشتر روشن می‌شود.

مراكز تخصصی پاسخگویی و آموزش؛ انبوهی از سؤالات در ذهن نوجوانان و حتی بزرگسالان در موضوع حجاب و حدود آن وجود دارد و لازم است در كشور مراكزی تخصصی برای پاسخگویی و آموزش ایجاد شود. در این راه هرگونه غفلت سبب مراجعه فرد پرسشگر به مراكز غیرتخصصی و گاهی معاند می‌شود و معلوم نیست خروجی این مراجعه چه خواهد بود؟


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

جمع آوری مطالب و طراحی پوستر توسط مدیر وبلاگ ناگفته ها

http://radepayeeshg.mihanblog.com


طبقه بندی: نماز،  قرآن،  امر به معروف و نهی از منکر،  مطالب مذهبی،  حجاب و عفاف، 
برچسب ها: حجاب چشم، حجاب و عفاف، وبلاگ ناگفته ها، امر به معروف،  
            نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 خرداد 1396 توسط ورزنده عین الدین
لوگوی دوستان
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
 مدینه فاضلهسایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی Aviny.com
معببر سایبری فندرسک
  معببر سایبری فندرسک

 لوگوی دوستانلوگوی دوستان لوگوی دوستان
لوگوی دوستانلوگوی دوستانلوگوی دوستان
لینک دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای ناگفته ها محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.